Kategoriler
Sinema - TV

Star Wars tüm bölümleriyle CNBC-e’de!

Uzun zaman önce, uzak bir galakside…” diye başlayan bilimkurgu tarihinin kült serisi Star Wars, altı filmi ve animasyon filmi ve dizisiyle Ocak ve Şubat’ta CNBC-e ekranlarında olacak. Star Wars efsanesi nasıl başlamıştır merak edenler için, NTV Bilim‘in bu ay ki sayısından kısa bir yazı paylaşarak bu meraklarını gidermede bir nebze de olsa faydam olur umarım. İşte Star Wars efsanesinin başlangıç hikayesi:

George Lucas 1973’te henüz tanınmamış bir yönetmenken Universal Stüdyoları‘na “Star Wars” adında bir film yapmakla ilgilenip ilgilenmediklerini sormuş; hayır cevabı almıştı. Bu, belki de Universal’ın kaçırdığı en büyük fırsattı.

Lucas, seriyi 9 bölüm olarak tasarlamıştı. Pek çok film yapımcısı Lucas’a deli gözüyle baktı. Bir tek 20thCentury Fox para yatırmayı göze aldı ama bir koşulu vardı: film, Anakin’in kötü adam olarak göründüğü Darth Vader olarak tanındığı dilimden itibaren çekilecekti. Lucas, mecburen kabul etti ve 1971’de kurduğu Lucasfilm’in sınırlı ortaklığıyla çekimlere başlandı. 1975’te da görsel efektlerin yaratılacağı Industrial Light & Magic’i kurdu.

Adı duyulmamış genç oyuncularla çalışma tercih etti, ama bazı rollerin ağırlığını çekecek ve filme adını koyacak oyuncuları da göz ardı etmedi. Obi-Wan Kenobi rolünde Alecc Guiness ve Moff  Tarkin rolünde Peter Cushing, Kont Dooku rolünde Christopher Lee bu görevi başarıyla yerine getirdi. 11 milyon dolar bütçeyle çekilen ANew Hope, dünya çapında 798 milyon dolar hasılat getirdi. 1989’da ise ABD Kongre kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik değeri olan” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi‘ne alıntı.

Star Wars’tan önce bilimkurgu sineması dünyayı istila eden Marslılar, hantal robotlar ve tuhaf bilimadamlarının garip buluşlarından ibaretti. Lucas, bizi dünya dışına taşıdı ve uzak galaksilerde farklı yaşam biçimlerinin olduğu bir evrende neler olabileceğini anlattı.

Robotların ıslık çalan R2-D2 ve kibar protokol droidi C-3PO gibi sempatik olabileceğini bilmezdik. Ya da General Grievous gibi kötü, ticaret federasyonu robotları gibi aptal, tıbbi robotlar gibi müşfik… Duyguları, karakteri olan robotların bir gün yapılıp yapılamayacağını düşündük. Uzak galaksilere gidebileceğimiz konusunda umutlandık. zaten Star Wars da böyle başlamıştı. A New Hope – Yeni bir umut.

İlk bölümü 24 Ocak ‘ta başlayacak olan Star Wars, her hafta pazar günleri 22.00’da CNBC-e’de.

  • 24 Ocak – Episode I – The Pahtom Menace
  • 31 Ocak – Episode II – Attack of the Clones
  • 7 Şubat – Episode III – Revenge of the Sith
  • 14 Şubat – Episode IV – A New Hope
  • 21 Şubat – Episode V – The Empire Strikes Back
  • 28 Şubat – Episode VI – Return of the Jedi

Not: Star Wars bölümleri için bu ay CNBC-e dergisi geniş bir yer ayırmış. Ayrıca Darth Vader, Stormtropper ve R2-D2’nun küp maketleri de hediye.

 

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir