Kategoriler
Sinema - TV

Apollo 11’in hikayesi – Moonshot

İnsanoğlunun ay’a ayak basışının 40. yıldönümünde 20 Temmuz akşamı NTV ekranında bu tarihi olayı anlatan “Moonshot” isimli BBC belgeseli yayınlanacak. Ayda yürüyen ilk insan olma şerefini kazanan Neil Armstrong ve ardından uzay ayakkabılarına ay tozu bulaşan ikinci astronot Buzz Aldrin‘in öyküsü Moonshot belgeselinde anlatılıyor.

apollo11
Apollo 11 mürettebatı. Soldan sağa: Armstrong, Collins, Aldrin.

Uzay yarışında ABD’yi tartışmasız bir biçimde öne taşıyan ilk insanlı ay seferini 40 yıl önce siyah beyaz televizyonlarından seyreden veya radyolarından dinleyenler için bu kez günümüzün teknolojisiyle tarihi “aya ayak basma” anı bir kez daha gerçek olacak. Armstrong ve Aldrin 40 yıl önceki ay yolculuklarında ay yüzeyinde 21 saat geçirip tam 23 kiloya yakın ay taşı topladıktan sonra dünyaya dönmüşlerdi. Columbia adını taşıyan ve astronotları dünyaya geri götüren kapsülde kalan üçüncü astronot Michael Collins ise araçtan hiç inmedi. Dünyaya döndükten sonra 21 gün karantinada kalan üc astronot’da hiç bir bilinmeyen uzaylı organizma olmadığı kesinleşince Armstrong, Aldrin ve Collins yeniden dünyalıların arasına karıştı. Apollo 11‘in ardından insanlı ay yolculukları devam etti. Son insanlı ay yolculuğu ise 1972’de yapıldı. Ancak hiçbiri Apollo 11’in şöhretine erişemedi.

apollo11-uzay araci
Apollo 11 Uzay aracı

İlgilenenler için:
Aya yolculuk hikayesi – Bölüm 1: Sükunet Denizi
Aya yolculuk hikayesi – Bölüm 2: Kücük Bir Adım

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir