Tam Ay Tutulması – 15 Haziran 2011

15 Haziran‘da ülkemizde tamamı izlenebilecek tam Ay tutulması gerçekleşecek. Tutulmanın, bulutluluğun görece az olduğu bir dönemde ve akşamın erken saatlerinde gerçekleşecek olması dolayısıyla bu gök olayının izlenebilme olasılığını daha da çok arttırıyor.

Peki tam ay tutulması sırasında neler olur ve neden bu kadar önemlidir? Ay belli bir süreliğine Dünya’nın gölgesinde kalır. Aslında bu sırada tümüyle gözden kaybolmaz. Çünkü Dünya atmosferinden kırılıp Ay yüzeyine düşen Güneş ışınları onu biraz olsun aydınlatır. Kırmızı ışık atmosferden geçerken daha fazla kırıldığından Ay’a düşen ışık kırmızı tonlardadır ve bu renk Ay’ı bakır rengine boyar. İşte Ay tutulmalarını görsel bakımdan bu kadar etkileyici yapan da budur.

Tutulma, parçalı tutulmanın başlayacağı 20.237ten sonra belirgin bir biçimde fark edilebilecek. Bu sırada Ay bir kenarından kararmaya başlayacak. 21.22 – 23.03 arasındaysa Ay’ın bakır rengini alacağı tam tutulma gerçekleşecek. Bunun ardından Dünya’nın tam gölgesi Ay’ın üzerinden çekilmeye başlayacak ve Ay diğer yanından aydınlamaya başlayacak.

Tutulma başladığında ülkemizin büyük kısmında Güneş yeni batmış olacak. Tam tutulma başladığındaysa hava büyük ölçüde kararmış olacak. Ay’ın bu sırada ufka yakın oluşu nedeniyle tutulmanın güzel bir manzara oluşturacağı söylenebilir. Ayrıca tutulmanın akşamın erken saatlerinde meydana gelecek olması sayesinde birçok kişi tutulmayı görme şansı bulacaktır.

15 Haziran’daki tam Ay tutulmasının tutulma zamanları şu şekilde olacak:

Yarı gölge tutulma başlangıcı: 19.24
Parçalı tutulma başlangıcı: 20.23
Tam tutulma başlangıcı: 21.22
Tam tutulma ortası: 22.13
Tam tutulma sonu: 23.03
Parçalı tutulma sonu: 00.02
Yarı gölge tutulma sonu: 01.01

Google’ın günün anlam ve önemini anlatan logo çalışması (doodle):

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top