“NTV Bilim” kapatıldı “Bilim ve Teknik”e devam!

En son bundan iki yıl önceydi. Bilim ve Teknik (BvT) dergisindeki sansür nedeniyle BvT dergisini artık almaktan vazgeçtiğimi ve o ay ilk sayısı çıkan NTV Bilim dergisi alacağımı söylemiştim. NTV Bilim, geçen bu iki yıl boyunca Türkiye’deki bilimsel içerikli yayınlarda olan açığı kapatmış, az da olsa bir katkısı olmuştu. İlk sayısıyla birlikte 15.000 adet gibi satış rakamına ulaşarak büyük bir başarı elde etmişti. Derginin kaliteli ve dolu içeriği bu tür yayınlara olan ihtiyacı karşılayacak düzeydeydi. Dergiye üstelik geçen yıl İstanbul Kitap Fuarı’na ziyaretim sırasında abone bile olmuştum. Abone olmamdan bu zamana daha bir yıl bile geçmemişti ki geçen ay derginin kapatılacağı haberlerler duymaya başladım.

Doğuş Grubu bünyesinde 2009 yılı mart ayında ilk sayısını yayımlanan dergi kısıtlı reklam olanağı ve tanıtım giderlerinin yüksek olması dolayısıyla kapatılma kararı alınmıştı. Oysa ki dergide yer alan reklam sayısı hiçte az değildi. Toplamda 96 sayfalık dergide yaklaşık 15-20 arasında tam sayfa reklam yer alıyordu. Yayıncılıkta reklamın öneminin farkındayım ama bu tür bir nedenin dergiyi kapatmak için geçerli bir neden olacağını sanmıyordum. Ama sonuçta karar alınmıştı ve dergi kapatılmıştı.

Geçtiğimiz ayın ortasında Doğuş Grubu tarafından bir mesaj aldım. Haziran ayı itibariyle benden abone olduğum dergiyi başka dergilerce değiştirmem istendi. NTV Tarih, National Geographic (NG) gibi birkaç dergiden birini seçmem gerekiyordu. Bu ay adresime tercih ettiğim NG dergisi gönderildi. Bugün tam 27 ay sonra markette öyle gelişi güzel dergilere bakarken bir daha almam dediğim BvT Dergisine gözüm takıldı ve satın aldım. Dergi NTV Bilim’den 2 TL daha ucuz olmasına rağmen 16 sayfa daha fazlaydı ve sadece 6 adet reklam vardı. Durum böyle olunca sanıyorum başka bir bilim dergisi çıkana kadar BvT almaya devam edeceğim. Gerçi bunca ticari kaygılar nedeniyle çıkabileceğini de hiç sanmıyorum o ayrı mesele… (Üstte yer alan görsel derginin son sayısı olan Mayıs 2011 tarihli kapağına aittir.)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir