Kelime Oyunu

kelime oyunuKanal 1 ekranlarında her akşam hiç kaçırmadan izlediğim yarışma programı Kelime Oyunu zamanla daha çok kişi tarafından izlenir olamaya başladı. İlk zamanlar pek fazla bilinmeyenyarışma, gün geçtikçe daha çok bilinir oldu. Hatta araya reklam almaya bile başladılar.

Türkiye ile birlikte dört ülkede yayınlanan yarışmayı bilmeyenler için kısaca anlatayım. Sorulan 14 tane sorunun cevabını bulmamız isteniyor yarışmada. Sorulan soruların kelimeye dayanan cevaplarını harf satın alarak bulmaya yarayan, her harf alındığında kazanılacak ödülden puanın düşüldüğü, karmaşık sistemlerden uzak, ekrandaki seyircinin de rahatça oynayabileceği bir bilgi yarışması kısaca.

Dört dakikalık süre içinde beş yarışmacı arasından en yüksek puana ulaşan günün birincisi oluyor. Gün birincileri hafta sonu yapılan yarı finalde tekrar yarışıyor. Son olarak yarı finali de kazanan yarışmacı beş haftanın sonunda final karşılaşmasını da kazanarak mütevazı bir para  ödülünün sahibi oluyor. Yarışmada aranan cevapların bir çoğu günlük kullandığımız kelime ve deyimlerden oluşuyor. Arada bir argo ve eski kelimeler de olabiliyor. Bazen de  zirzopça (sunucunun dediği gibi) cevaplar çıkabiliyor.

kelime oyunu soru

Sunuculuğunu İhsan Varol’un yaptığı, Kanal 1’in başarılı yarışma programı “Kelime Oyunu”na, Türkçe’ nin doğru kullanımı ve Türkçe’ ye yaptığı katkılar nedeniyle de Türk Dil Kurumu’ndan ödül almış bir yarışma aynı zamanda.

Gördüğü ilgiden dolayı yakın zamanda büyük kanallara transfer olur mu bilmem. Hatta sunuculuğunu bakarsınız Mehmet Ali Erbil yapar belli mi olur. Seyirci katılımının çok olduğu dev stüdyolarda, büyük dekorlar ve ışıkların altında yarışma ününe ün katabilir de. Verilen para ödülü yerine son model otomobiller yerini alabilir. “Memedali bey lütfen yardım edin” diyenler çıkar. Belki, her reklam öncesinde “parmaktan sonra” denilebilir.

Büyük paraların döndüğü TV dünyasında bu tür şeyler olası. Umarım biz yine tatlı bir rekabetin hakim olduğu mütevazı yarışmamızı bu şekilde izlemeye devam ederiz. Bu arada yarışma da beni görürseniz şaşırmayın 🙂

Yarışmaya katılmak çok basit. Bir adet fotografınızla birlikte özgeçmişinizi ”kelimeoyunu@kanal1.com.tr” adresine yollayarak yarışmaya başvurabilirsiniz. Hepinize bol şans.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir