Kategoriler
Seyahat

Yunanistan’ın En Şirin Köyleri

Avrupa tatiline turistik noktalar yerine daha lokal köylerden başlamaya ne dersiniz? Yunanistan’ın birbirinden şirin köylerinde zamanın nasıl geçtiğini unutabilir ve kendinizi başka bir yüzyılda gibi hissedebilirsiniz. Yediğiniz her lokmanın doğal, içinize çektiğiniz havanın tertemiz olduğu bir köyde tatilinizin en huzur dolu zamanlarını geçirebilirsiniz. Yunanistan turu planlarınızı şirin Yunan köylerine çevirerek Avrupa’nın en el değmemiş bölgelerini keşfetmelisiniz. Komşu ülkenin ortak lezzetlerini, yöresel evlerini yakından inceleyerek tarihe de ışık tutmuş olacaksınız. Peki, Yunanistan’ın en şirin köyleri nereler? Sorunun cevabını merak ediyorsanız ya yurtdışı turları ile Yunanistan’a doğru yol alın ya da bu yazımızı okuyun.

Oia Köyü

Colorful Oia Village at Santorini Greece

Yunanistan’ın en popüler adalarından biri olan Santorini Adası’nın sessiz bir köşesine çekilmek, adanın en tatlı köyüyle tanışmak isterseniz sizi Oia Köyü’ne alalım. Adanın kuzey kısmında bulunan Oia Köyü merkezden 11 km uzakta gürültüden ve turistten uzakta ufacık bir alanda yer alıyor. Dünyanın en popüler balayı adalarından biri olarak kabul edilen Santorini Adası’nda böyle sessiz ve el değmemiş bir köy bulmak sizi ilk başta şaşırtacak. Yunanistan turları boyunca Oia Köyü’ne uğramaya çalışın özellikle gün batımı saatlerinde orada olmaya özen gösterin. Gidenlerin yorumlarına göre, Santorini Adası’nda en güzel güneş batımını izleyeceğiniz noktaların başında Oia Köyü geliyor. Gün batımından sonra köyün meydanındaki kafede Yunan kahvesini içerek tatilinizin en huzur dolu zamanını geçirebilirsiniz.

Fiscardo Köyü

fiscardo

Kefalonya Adası’nda bulunan Fiscardo Köyü balıkçı köyü olarak biliniyor. Eğer Yunan Köyleri arasında en lezzetli deniz mahsullerini nerede yiyebilirim diye düşünüyorsanız size gözümüz kapalı Fiscardo Köyü’nü öneriyoruz. Adanın şehir merkezinden 50 km kuzeye doğru gittiğinizde bu şirin balıkçı köyüyle karşılaşacaksınız. İyon Denizi kıyısında yer alan Fiscardo Köyü aslında turistlerin çoktan keşfettiği köylerin başında geliyor. Ama bu şirin köyde mutlaka kendinize sessiz bir köşe bulacaksınız. 1953 yılında yaşadığı büyük depremle yerle bir olan Fiscardo yıllar boyunca bu balıkçı köyünü baştan inşa ederek hem turizme geri kazandırmayı başarıyor.

Olympos Köyü

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Yunanistan gezi rehberinize mutlaka eklemeniz gereken bir yerle sizi tanıştırıyoruz. Yunanistan’ın Kerpe Adası’nda yer alan Olympos Köyü adeta tarih kitaplarından fırlamış gibi görünüyor. Adanın merkezinin 58 km kuzeybatısında bulunan Olympos Köyü yamaç kenarına kurulmuş taş evlerden oluşuyor. İtalya’nın en turistik bölgelerinden olan Tuscany Kasabası’na benzeyen bu köy turistlerden uzakta lokal hayatın keyfini çıkarıyor. Köyün içindeki 16. yüzyıldan kalma kiliseler köyün otantik görünümünü daha da yoğunlaştırıyor. Yunanistan adalarında hem deniz tatili yapmak hem de otantik köyleri görmek isterseniz Kerpe Adası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Rüzgar değirmenlerinden un elde edip kendi ekmeklerini pişiren kaç köy kaldı ki daha? Kerpe Adası’na Rodos’tan 25 dakikalık uçak yolculuğuyla veya Rodos’tan 5 saatlik gemi yolculuğuyla gidebilirsiniz.

Makrinitsa Köyü

makrinitsa

Arnavut kaldırımlı köy yollarını özlediyseniz Makrinitsa Köyü’nü çok seveceksin. Yeşil bir doğa cennetinin ortasında yer alan Makrinitsa Köyü’nde aradığınız o huzuru bulacaksınız. Dağların arasında yer alan Makrinitsa Köyü’nde özleyeceğiniz tek şey köylü insanlar olabilir. Çünkü bu köyde yaşayan insanlar genellikle soylulardan oluşuyor. Köylülerin işlettiği sokak tezgahlarını bu köyde görmek mümkün değil. Soyluların ve zengin ailelerin yaşadığı bu köy doğal güzelliğiyle bambaşka bir deneyim sunuyor. Bugüne kadar alıştığınız köylü hayatının dışında bir köy görmek ve aristokrat Yunan aileleriyle tanışmak için Makrinitsa doğru adres olacak.

Chora Köyü

chora

Yunanistan gezilecek yerler denilince akla ilk olarak Mykonos Adası geliyor. Parti adası olarak bilinen Mykonos Adası’nda sessiz bir köşeye çekilmek isterseniz Chora Köyü’ne gidebilirsiniz. Chora Köyü’nün beyaz kubik evleri güneşin ortaya çıkmasıyla birlikte kusursuz görünüyor. Bu manzarada mutlaka fotoğraf çekip arkadaşlarınızla paylaşmanızı öneriyoruz. Chora Köyü’ndeki ahşap yüksek kapılar sizi oldukça eğlenceli bir tatilin içine çekecek. Deniz kenarındaki sandallarla ufak bir tur yapabilir veya deniz kenarındaki kahvecilerde geleneksel kahveyi yudumlayıp kitabınızı okuyabilirsiniz. Akşam saatlerinde eğlenceli bir aktivite yapmak isterseniz Mykonos Adası’nın meşhur kulüplerine gidebilir doyasıya dans edebilirsiniz. Chora Köyü’ndeki 1902 yılından kalma evler sizi geçmişe ışınlarken ada meydanındaki eğlence hayatında hızlı ve dolu dolu bir gece geçirebilirsiniz. Ada’da ulaşım için herkesin yaptığı gibi siz de motosiklet kiralamalısınız. Adanın yokuşlarını başka türlü çıkmak kolay olmayabilir.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir