Kategoriler
Yaşam

Türkiye isim istatistiği

nufus_istatistikNüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü, Türkiye’de en çok kullanılan isim ve soyisimlerin istatistiğini vermiş. İstatistikte, belirli yıllarda doğanlara konulan ve o yıllarda kullanılan en çok kadın ve erkek isimleride yer alıyor. 1980-2006 yıllarını kapsayan bu listede yıllar ilerledikçe isimler de değişiyor.

Örneğin, 1980 -1990 yılları arasında en çok kullanılan erkek ismi Mehmet, kadın ismi Fatmaymış. Ama 2006 yılında en çok kullanılan erkek ismi Arda iken kadın ismi de Elif olmuş. Ama toplamda baktığımızda en çok kullanılan erkek ismi Mehmet, kadın ismi ise Fatmaymış.

İştediğer sonuçlar:

En çok kullanılan ilk 5 erkek adı: Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin

Ençok kullanılan ilk 5 kadın adı: Fatma, Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep

Ençok kullanılan 5 soyad: Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin, Çelik

Sitede ayrıca, en çok kullanılan ortak isimler, 13 Ekim 2006 tarihi itibariyle Türkiyede belirli gün ve aylarda doğanların, İllere göre kullanılan en çok kadın ve erkek isimlerinin istatistikleri de bulunmakta. Sitedeki tüm istatistikler PDF formatında olduğunu da belirteyim.
URL:http://www.nvi.gov.tr/11.html

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir