Kategoriler
Bilgisayar

Yazılım Alırken Dikkatli Olun

Yasal olmayan yazılımlarla ilgili uyarı işaretlerine dikkat edin:

*Doğru olamayacak kadar cazip” fiyatlar – en seçkin noktalardaki önde gelen PC perakende satış mağazalarıyla fiyatları karşılaştırın – yasal olamayacak kadar düşük mü?
*Şüpheli teslimat ve/veya ödeme yöntemleri.
* Perakende ürünler renkli perakende kutular yerine yalnızca CD kutular içinde dağıtılır.
*“Yalnızca yeni bir PC ile dağıtılmak için” veya “Yalnızca lisanslı müşteriler için özel CD” gibi işlemi açıklamayan bir ifade içeren ürünler.

Unutmayın!

* Almadan önce kontrol edin (bilgi için akıllı İnternet Alışverişi ile ilgili ipuçları aşağıda verilmiştir)
*Satın alma işlemini belgeleyen bir makbuz veya fatura alın ve bunu güvenli bir yerde saklayın
*İade politikası ve garanti kapsamı konusunda bilgi alın
* Paketin orijinal olup olmadığını kontrol edin

Yazılım Alırken Dikkatli Olun. İnternette akıllı alışveriş yapmak için ipuçları:

İnternet’tealışveriş yaparken bilinçli olmak çok şey fark ettirebilir. İnternet işletmeleri ve İnternet açık artırmaları yoluyla sahte yazılım almak mümkündür.

*Herkesin sizin kadar dürüst olmadığını bilin. İnternet’i takip ederek, İnternet işletmeleri ve açık artırmalar yoluyla satılan yazılımın büyük bir kısmının sahte veya bir şekilde yasa dışı olduğunu öğrendik.
*Firmanın tam adresini ve telefon numaralarını alın. İşlem yapıldıktan sonra irtibat için kimliğini, tam firma adını açıklamak veya gerçek bir adres ve telefon numarası vermek istemeyen firma veya kişilerle iş yapmaktan kaçının.
*İade, servis ve garanti politikaları hakkında her zaman ayrıntılı, tam bilgi alın. Politikaları hakkında yeterli veya tatmin edici olmayan bilgi veren online dağıtıcılardan alışveriş yapmayın.
*Kayıtları saklayın. E-posta onayları, faturalar, makbuzlar, vs. gibi bilgilerin yanı sıra sayfaları sırasıyla basın ve güvenli bir yerde saklayın.
*Ürün fiyatlarını kontrol edin. Fiyatlar “doğru olmayacak kadar cazip” görünüyorsa, muhtemelen yasal değildir. Kontrol etmek için, önde gelen bir başka perakende PC satış mağazasındaki fiyatlarla aynı yazılım programının perakende satış fiyatını kontrol edin. Fiyat düşükse herhangi bir sorun olmayabilir, ancak çok düşükse dikkatli olun.
*Yazılım yayımcılarıyla özel anlaşmalar, “gri pazar”, envanter stoklarının eritilmesi veya iflas satışları yoluyla firmanın bir başka firma tarafından satın alınması gibi olağan dışı envanter açıklamaları yapan online dağıtıcılara karşı dikkatli olun. Sahtekarlar, müşterilerini stok fazlası olan veya indirim yapılması gereken orijinal ürünler aldıklarına inandırmak için genellikle bu tür ifadeler kullanırlar.

2 veya daha fazla PC için yazılım alma

İki veya daha fazla PC’si olan firmalar için Microsoft toplu lisans programları birçok avantaj sunuyor:

Paradan tasarruf
Toplu lisans, uygun maliyetli bir seçenektir ve toplu aldığınızda oldukça önemli indirim avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Esnek yükseltme seçenekleri
Her türlü program, departmanlar veya kuruluşlar genelinde kolay standardizasyon olanağı sunan bir yükseltme seçeneği içermektedir. Bu seçenekler, ister yeni sürüm yayınlandığında ister uzun yıllar sonra firmanızın ihtiyacı olduğunda yükseltme yapmanıza olanak sağlıyor.

Yönetimi kolay
Satın almaların onaylanması yazılım lisanslarının, bakım ve desteğin yönetimini tek bir merkezden gerçekleştiriyor ve basitleştiriyor; yasal bir şekilde faaliyet göstermenize yardımcı oluyor.

Yeniden sipariş vermesi kolay
Size ait bilgilerin tümü saklanacaktır. Böylece yeniden sipariş verme işlemi daha kolay bir süreç haline gelecektir.

Programa bağlılığın sağlayacağı daha fazla değer
Bir lisans programına ne kadar bağlı kalırsanız size sağlayacağı avantajlar o kadar artar.

MicrosoftLisanlama alıcıların ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere tasarlanmış çeşitli programlar içermektedir. Bu programların hepsi, müşterilere tutarlı hüküm ve koşullar sunmanın yanı sıra Microsoft yazılım uygulamalarının satın alınması, yükseltilmesi, bakımı ve yönetimiyle ilgili maliyetleri azaltmak amacıyla tasarlanmıştır.

Küçük-ortaölçekli işletmeler (2-500 PC)
Microsoft Open Licence, yazılım lisanslarını kaydetmek için en az 2 PC’si bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeler için en uygun seçenektir. Bu seçenek, yazılımın satın alınması, yükseltilmesi, bakımı ve yönetimiyle ilgili maliyetleri azaltmak amacıyla tasarlanmış bir toplu lisans programıdır.

Büyük işletmeler için (500+ masaüstü bilgisayar)
Microsoft Select 5.0, müşterilerinizin ihtiyacı olan Microsoft ürün lisansları için firmalarınıza kademeli, toplu bir indirim sunuyor. Bir ürün kategorisindeki toplam iki yıllık lisans satın alım tahmini tarafından belirlenen fiyat seviyesini seçin. Daha fazla bilgi için burayı tıklatın. Microsoft Enterprise Agreement 5.0, firmanızda 500 veya daha fazla masaüstü bilgisayar kullanılıyorsa ve Microsoft kurumsal platform ürünlerinin tümü veya bir kısmının standart olarak belirlenmesi amaçlanıyorsa Microsoft yazılımını almayı kolaylaştırıyor. Anlaşmanın süresi, üç yıllıktır. Ancak dördüncü yıla uzatmayı da içermektedir.

Eğitim Lisansı Anlaşmaları
Üniversite, kolej ve okullardaki personel ve öğrenciler için özel olarak tasarlanmış lisans programlarıdır.

Kaynak:Microsoft.com

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir