Kategoriler
Mobil Dünyası

Samsung Galaxy Ace S5830 – Yeni Cep Telefonum

Aldığım bazı ürün ve hizmetleri buradan sizlere daha önce de tanıtmıştım. Bu kez alalı pek yeni sayılmasa da yeni telefonum olan Samsung Galaxy Ace S5830‘u tanıtmak istiyorum. Telefonu bundan iki ay önce Vatan Computer‘dan satın aldım. Yaklaşık 5 yıl boyunca kullandığım LG C2500‘den sonra bu telefon eşekten inip ata binmek gibi bir şey oldu benim için. Teknolojiyi her ne kadar yakından takip ediyor olsam da kullandığım ürünleri çok sık değiştirmek bana göre değil. Çok ciddi bir arıza veya kaybolma gibi bir durum söz konusu değilse yeni bir ürün almayı çok gerekli bulmuyorum çünkü. Eski telefonum da bu beş senenin sonunda artık ömrünü tamamlamış ve yeni bir telefonla değişme zamanı gelmişti. Uzun araştırmalar sonrasında S5830’u hem ihtiyaçlarıma hem de bütçeme uygun olması dolayısıyla almaya karar verdim.

Telefon, son zamanların en popüler işletim sistemi olan Android işletim sistemine sahip. 5.0 megapixel led flaşlı kamera ve 800 mhz ARM  işlemciye sahip. 3,5″ dokunmatik ekranlı. 158 mb dahili hafızaya sahip. Bunların dışında; GPS, Wi-Fi, 3G  gibi artık akıllı telefonlarda olmazsa olmaz özellikler de dahil.

Telefonu kullandığım bu iki aylık sürece içinde yaşadığım tek sorun pil kullanım süresi. Bütün uygulamalar kapalı iken en fazla iki gün dayanabiliyor. Nerede eski telefonum diye arada bir iç geçiriyorum en olmadık zamanlarda şarjının bittiğini görünce. Şimdilik benim için büyük bir eksiklik sayılmasa da telefonun flash uygulamaları çalıştıramadığını buradan belirtmek istiyorum. Önceleri bunun yüklü olan Android’in sürümü ile alakalı olduğunu yeni güncellemeyle birlikte bu eksikliğin de ortadan kalkabileceğini düşünmüştüm. Ama sonradan edindiğim bilgiler doğrultusunda telefonun işlemcisinin flash uygulamaları çalıştıracak yeterlilikte olmadığını öğrendim. Gerçi Facebook, YouTube gibi sitelerden video izleme imkanı sağlıyor. Ama bununla birlikte tamamen flah ile yapılmış siteler görüntülenemediği gibi çeşitli flash uygulamalar ve oyunlar olsun çalışmıyor. Buna yönelik belki ileride farklı çözümler sunulabilir diye düşünüyorum.

Telefonu aldıktan hemen sonra, Google’ın uygulama marketine erişim imkanı sağladım. Böylece ihtiyaç duyabileceğim veyahut eğlenmek amaçlı çeşitli oyun ve uygulamaları hemen indirip kullanmaya başladım. Bir sonraki yazımda market uygulamalarına nasıl eriştiğimi ve kullandığım uygulamaları tanıtmayı düşünüyorum.

Bu telefonu ne kadar kullanırım bilmiyorum. Umuyorum bir arızası çıkmadan uzun süre kullanırım. Özellikleriyle beğendiğim bir telefon şimdilik. Tabi eksik kaldığı yönleri var; işlemcisi, belleği vs. Bir iPhone veya bir Galaxy S2 ten aynı performansı beklemek yanlış olur. Yine de belli ihtiyaçları görecek derecede iyi diyebilirim.

Samsung Galaxy S5830 model telefonun diğer teknik özellikleri ve detaylı test-tanıtım yazısı için ilgili linklere buyurun ben de yazımı burada bitireyim..

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir