Kategoriler
Sinema - TV

“Usta” 8 Mayıs’ta sinemalarda

usta-afisDaha çok çektiği reklam filmleriyle tanınan Bahadır Karataş‘ın ilk uzun metrajlı filmi olan “Usta”, uçak yapma tutkusunu hayatının merkezinde gören bir erkekle, kendisini kocasının hayatının merkezinde görmek isteyen bir kadının bitmeyen çekişmesini konu ediyor. Yetkin Dikinciler, Fadik Sevin Atasoy, Şevket Çoruh, Hasibe Eren ve Müşfik Kenter gibi başarılı oyuncuların rol aldığı filmin senaryosunu yönetmen Bahadır Karataş ve Türk edebiyatının önemli yazarlarından Ayfer Tunç birlikte yazdı.

8 Mayıs 2009’da gösterime girecek olan filmin konusu kısaca şöyle:

Eskişehir’de Oto Sanayi Mahallesi’nin en iyi motor ustası olan Doğan’ın (Yetkin Dikinciler) çocukluğundan beri en büyük hayali kendi uçağını yapmaktır. Ne var ki Doğan Usta, tutkusunun peşinden giderken işi ile ailesi arasındaki dengeyi kaybeder. Uçak yapma tutkusu giderek, çok sevdiği eşiyle, ailesiyle, çevresiyle ve en yakın dostuyla çatışmasına neden olur.

Film; şu an içinde bulunduğumuz günde, günümüz Türkiyesi’nde geçen, yönetmenin tercih ettiği gerçekçi üslubu, sahici mekan kullanımı, seyirciyi filmin içine çeken ve film boyunca sürükleyen özel kamera hareketleriyle Türk sinemasına yeni ve farklı bir soluk getiriyor.

Usta: İşini en iyi yapan kişiye denir. Bu film de işini en iyi yapan yönetmen ve oyuncularla çekilmiş. Haftaya planınızı yapın ve bu filme gidin. Ben öyle yapacağım.

Yönetmen:
Bahadır Karataş:
Bahadır Karataş 06.07.1965 yılında doğmuştur. 1991 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümünden birincilik derecesiyle mezun oldu. Film sektöründe yaklaşık bir yıl yönetmen yardımcısı olarak deneyim kazandıktan sonra özel bir burs kazanarak Los Angelas’a gitti.

Oscar’ları dağıtan Akademi’nin 1929 yılında kurduğu ve ABD’nin en seçkin sinema okulu USC Sinema Sanatları Okulu’na başvuran 14.000 kişi arasından seçilen 100 kişi arasına girerek üç yıllık bir master programına kabul edildi. Hem Hollywood’un hem de bağımsız Amerikan sinemasının en seçkin isimleri tarafından verilen üç yıllık bir üst-düzey yönetmenlik eğitiminden sonra 1996 yılında MFA derecesiyle mezun oldu.

USC’den mezun olduktan sonra Türkiye’nin ve dünyanın değişik festivallerinde sergilenen birçok kısa metrajlı film ve belgesel yapan Bahadır Karataş, iki yıl yaşadığı Hollanda’da uzun metrajlı bir sinema filmi senaryosu yazdıktan sonra İstanbul’a döndü ve bugüne kadar yaklaşık 150 reklam filmi yönetti. Birçok uluslararası ve yerli markanın ödül kazanan imaj filmine yönetmen olarak imza attı.

Oyuncular:
Yetkin Dikinciler: Dikinciler, 15 Ağustos 1969’da İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. Hemen sonar Devlet Tiyatroları’na girdi ve halen Devlet Tiyatroları sanatçısıdır. Babam ve Oğlum filmindeki Salim rolüyle Türk seyircisinin belleğinde unutulmaz bir yer edinen Dikinciler, Mavi Gözlü Dev adlı filmde Nazım Hikmet Ran’ı canlandırdı. Son filmi Ulak’ta ise baş rolde Adem rolünü üstlendi.

Fadik Sevin Atasoy: 1975 yılında Ankara’da doğdu. Sönmez Atasoy’un kızı. Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunu. Sahneye ilk kez çocuk oyuncu olarak 4 yaşında Teneke’yle Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çıktı. 1998’de Vişne Bahçesi’yle profesyonel oldu. Oyun Atölyesi’nde oynadı. 2003’de Kültür Bakanlığı bursuyla İngiltere, Fransa ve Rusya’da tiyatro araştırmaları yaptı, Bulgaristan Devlet Tiyatrosu’nda Carmen’i oynadı ve yine orada Kırcali Türk Tiyatrosu’nu kurdu ve tiyatro yönetmenliği yaptı.

Şevket Çoruh: Şevket Çoruh, 1973 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Üsküdar’da, Lise öğrenimini ise Kartal Ertuğrul Gazi Lisesinde tamamladı. Lise’den sonra girdiği Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden mezun olan sanatçı, adını bir internet firmasının reklamlarında oynadığı Kokoreçci tiplemesiyle duyurdu. Pek çok tiyatro oyununda ve müzikallerde oynadı.

Hasibe Eren: Hasibe Eren 1975’te Almanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık bölümünü bitirdi. Daha sonra Edebiyat Fakültesi tiyatro eleştirmenliği ve dramaturji bölümünü bitirdi.1996’da Show TV’de yayınlanan Sıdıka dizisi ile ünlendi. 1996’dan bu yana, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları çocuk eğitim biriminde görev yapmaktadır.

Anlat İstanbul filminde, Külkedisi bölümünde oynadı. Ayrıca, bu filmde Ece Hakim ‘e ve Azra Akın’a, Babam ve Oğlum filminde ise, Ege Tanman’a oyuncu koçluğu yaptı. 2007’de Avrupa Yakası adlı dizide Makbule rolünü üstlendi.

Senaryo:
Ayfer Tunç:
Usta filminin senaristi Ayfer Tunç 1964’te Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Üniversite yıllarında çeşitli edebiyat ve kültür dergilerinde yazılar yazmaya başladı. 1989 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Yunus Nadi Öykü Armağanı’na katıldı, Saklı adlı yapıtıyla birincilik ödülünü aldı. 1999-2004 arasında Yapı Kredi Yayınları’nda yayın yönetmeni olarak görev yaptı. 2001 yılında yayımlanan ve okurdan büyük ilgi gören Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek-70’li Yıllarda Hayatımız adlı yapıtı, 2003 yılında yedi Balkan ülkesinin katılımıyla düzenlenen Uluslararası Balkanika Ödülü’nü kazandı ve altı balkan diline çevrilmesine karar verildi. Aynı kitap Suriye ve Lübnan’da Arapça olarak yayımlandı. Tunç’un 2003 yılında Sait Faik’in öykülerinden hareketle yazdığı Havada Bulut adlı senaryosu filme çekildi ve TRT’de gösterildi.

http://www.ustafilm.com/

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir