Kategoriler
Sinema - TV

Melekler ve Şeytanlar

melekler-ve-seytanlar-film-poster

Üç sene önce okuduğumda bu kitabın filmi yapılsa kesin giderim diyordum. O an geldi ve Da Vinci Şifresi‘nden sonra Prof. Robert Langdon‘un maceraları serinin ikinci filmiyle devam ediyor. Aslında burada şunu belirtmekte fayda var. Bu iki kitabın yazarı Dan Brown ilk olarak 2000 yılında Melekler ve Şeytanlar‘ı ardından 2003 yılında Da Vinci Şifresi’ni yazıyor. Yani Prof. Robert Langdon ilk olarak Melekler ve Şeytanlar’da hayat buluyor. İlk filmde olduğu gibi yine Prof. Langdon’u Tom Hanks canlandırıyor. Kahramanımız bu kez çok daha zorlu bir macerayla içiçe. Film önce İsviçre de bulunan CERN laboratuvarında işlenen bir cinayetle başlıyor. Prof. Langdon’u ilgilendiren konu, kurbanın göğsündeki yazılar. Her iki tarafından da aynı şeyin okunduğu, ambigram denilen bu yazıda Avrupa’da ortaya çıkmış gizli bir tarikatın ismi olan İlluminati yazmaktadır. Aynı zamanda cinayete kurban giden kişiye ait önemli bir buluş ta yok olmuştur. Güçlü bir patlayıcı madde olan bu icat ile tarikatın amacı Vatikan’ı yok etmektir. Prof. Langdon kıvrak zekasını ve geniş bilgi hazinesini kullanarak bu olayı çözecek ve Vatikan’ı kurtaracaktır. Kendisine bu kez CERN’de öldürülen fizik pofösörünün kızı Vittoria Vetra yardım edecektir. Oldukça heyecanlı ve sürükleyici bir konusu olan bu filmi kaçırmayın derim.

Gelelim filmde bahsedilen bazı önemli konulara:

cern-laboratuvariCERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi)‘de kaçırılan icat, aslında bir anti-madde. Maddenin karşıtı olan anti-madde, madde ile karşılaştığında birbirlerini yok ederek çok büyük bir enerji açığa çıkarırlar. Çıkan bu büyük enerji ile amaç Vatikan’ı yok etmektir. Şuan günümüzde CERN laboratuvarlarında anti-madde ile ilgili çalışmalar halen devam etmekte.

İlluminati tarikatından bahsetmeden geçmemek olmaz. İlk olarak 1776 yılında Almanya’da bir hukuk profösürü tarafından kurulan gizli bir topluluk olan İlluminati “Aydınlanmış Olanlar” anlamına gelmektedir. Topluluğun kuruluş amacı cehaletle, baskıcılıkla ve kilisenin dogmalarıyla mücadele etmekti. Her ne kadar asıl amaç, aydınlanarak dinsel dogmalardan uzak, hür düşünceyi ve Newtoncu pozitif bilimin önünü açmak olsada, gizli siyasi amaçları olduğu öne sürülerek dünya siyaset tarihinin belki de zaman içerisinde üzerine en fazla komplo teorisi üretilmiş topluluğu halini almıştır.

Kitabı okuduktan sonra ilgimi çeken ilk şey ambigram oldu. Ambigram; her iki tarafından da okunabilen yazı şekillerine deniyor. Eksensel, figür-zemin, zincir, ayna gibi çeşitleri vardır.

Filmde geçen ambigram örnekleri:

ambigramlar

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir