Kategoriler
Bilgisayar

Yüzünüzü tanıyan fotoğraf albümü

Son zamanlarda fotoğraf çekilirken insan yüzlerine odaklanmayı sağlayan, hatta ne zaman gülümsediğinizi bile anlayan yüz tanıma tekniklerini fotoğraf makinelerinde sıkça görür olduk. Makineler bu özelliği kazanır da fotoğraf paylaşım siteleri durur mu? Artık onlar da yüz tanımaya başladı. Böylece aynı kişinin yer aldığı fotoğrafları bir araya toplayarak, binlerce fotoğraftan oluşan fotoğraf arşivlerini çok daha derli toplu bir hale getirebiliyorlar. Sonuç olarak Google’ın çevrimiçi fotoğraf paylaşım sitesi Picasa Web Album, geçtiğimiz ayın başında bu özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu.

Bu sayede örneğin “içinde benim olduğum tüm fotoğrafları göster” gibi bir istekte bulunabiliyor ve kendi fotoğraflarını ayrı bir grup olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Tabi bunun için önce bir işaretleme ve öğretme sürecinden geçmeniz gerekiyor ama yine de yeni yöntem tüm fotoğrafları tek tek elle işaretlemekten daha kolay.

Kaynak: Bilim ve Teknik-10/2008

Picasa 2.7 aşağıdakileri yapmanıza yardım eder:
* Tüm fotoğraf koleksiyonunuzu tek bir yerde organize etme ve görüntüleme
* Resimleri düzenleme, kırpma, kırmızı göz giderme ve daha fazlası
* Etkileyici kolajlar ve slayt gösterileri oluşturma
* Picasa Web Albümlerini kullanarak aileniz ve arkadaşlarınızlaonline paylaşma

Sistem Gereksinimleri:
* Windows 2000/XP/Vista veya Linux
* 128MB RAM
* Sabit diskte 50 MB boş alan

Kaynak: http://picasa.google.com/

Picasa (Son sürüm): İ N D İ R

İlgilenenler için yüz tanıma sistemi ile ilgili bir başka yazı: Bilgisayarınız yüzünüzü tanısın

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir