Ay’da önemli miktarda su bulundu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay‘da donmuş halde önemli miktarda su bulunduğunu açıkladı. En az Ay’a yapılan ilk seyahat kadar önemli olan bu buluş sayesinde insanoğlu dünya dışında yaşama alanı oluşturabileceği bir yer yapabilme olasılığını arttırmış oldu.

 

Çevre kirliliği, yok olan ozon tabakası, küresel ısınma derken yakın bir zamanda dünyamız insanlar için yaşanamaz bir hale gelecek. Ünlük fizikçi Stephen Hawking‘in bir sözü var: “İnsan başka gezegenler keşfetmezse dünyayla birlikte 800 yıl içinde yok olacak. bilim ilerlemeli yeni bir gezegen bulunmalı.” diyor. Yapılan gözlemlerle ay yüzeyinde nihayet önemli bir miktarda su bulundu. Haberin önemini Google açılış sayfasını değiştirerek hemen ortaya koydu. Bundan sonra ne olur dersiniz? Bana kalırsa ABD ay yüzeyinde kuracağı üs sayesinde uzayla ilgili bütün araştırmalarını oradan yürütecek. Zamanla uçuş teknolojisinin gelişmesiyle Ay’a ulaşım çok daha kolay ve hızlı olacak. Bu sayede sadece araştırmacılar, bilim adamları gitmekle kalmayacak, turistik amaçlı geziler de düzenlenebilecek.

Bundan birkaç yüz yıl sonra neler olacak bunu şuan ben dahil bu yazıyı okuyan, okumayan hiç kimse bilemeyecek. Ama ne olursa olsun üzerinde yaşadığımız bu dünyayı bizden sonrakilere daha yaşanabilir bir şekilde emanet edelim. Su ve elektrik tüketimine dikkat edelim, geri dönüşümlü ürünler kullanalım, çevremizi kirletmeyelim. Böyle bir şarkı vardı şimdi aklıma geldi. Şöyleydi sözleri sanırım: Bu dünya bizim kirletmeyelim. Birbirimizi zehretmeyelim.

Google – Water on the moon

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın