Kategoriler
Yaşam

Kalp yaşınızı öğrenin!

Becel Kalp YaşıBecel‘in kalp sağlığı hakkında toplumu bilinçlendirmek, kalp hastalıklarına neden olan riskleri azaltmak amacıyla başlattığı “Kalbini Sev” kampanyasını, ben de buradan sitemi takip eden herkese duyurmak istedim. Kampanya için açılan sitede, kalp ve kalp sağlığı hakkında bilgilerin yanı sıra kalp yaşımızı hesaplamamızı sağlayan bir hesaplama programı mevcut. Böylece gerçek yaşınızla kalp yaşınızı karşılaştırabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için kalp yaşımızın kaç olduğunu bilmek ve ona göre yaşam tarzımızı değiştirmek çok önemli. Program size, çıkan sonuca göre yaşam tarzımızda ne gibi değişiklikler yapmamız gerektiğini de belirtiyor.

Program önce sağlığınızla ilgili sorulara cevap vermenizi istiyor. Boy, yaş, kilo gibi bilgiler ile birlikte ne kadar aktif olduğunuz ve yemek alışkanlıklarınızıda cevapladıktan sonra bilimsel bir algoritmayla kalp yaşınız hesaplanıyor. Bu yöntemin tüm dünyada hekimler tarafından kullanıldığını belirtmek isterim bu arada.

Bu yöntemle ben de kendi kalp yaşımı hesapladım. Kendi yaşımla (27) kalp yaşım aynı çıktı. Bu tabi iyi bir şey. Bir kaç öneride bulunuyor sadece. O da yemek alışkanlığımı düzeltmem gerektiğini ve buna bağlı olarak biraz haraketli olmamı istiyor. İşim gereği pek fazla hareket etme imkanı bulamıyorum. Ayrıca öğle yemeklerinde sürekli olarak fast-food tarzı yiyecekler tüketince bu şekilde bir öneride bulunması normal aslında. Bu yöntemle şunun daha çok farkına vardım. Sigara alışkanlığının ömrü nasıl kısalttığı bu uygulama ile daha net anlaşılıyor. Uygulamayı bir de diğer tüm seçenekler aynı, sadece “sigara içiyorum” şeklinde değiştirerek denediğimde 27 olan kalp yaşım 34 e çıkıyor birden. Demek ki sigara içiyor olsaydım 7 yaş daha büyük olacaktı kalp yaşım. Siz de kendi kalp yaşınızı hesaplamak için aşağıdaki linke tıklayın… Sağlıklı günler dilerim…

KALP YAŞINIZI ÖĞRENİN…

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir