Kategoriler
Bilgisayar Oyun

Kendi programını kendin yap

Geçtiğimiz haftalarda yazdığım kendi oyununu kendin yap yazısı sonrası programcılık konusunda çok fazla yorum ve e-posta aldım. O yazımda oyun yapmayı kolaylaştıran bir programdan bahsediyordum. Oyun yapmak bir programla bu kadar kolaysa bu programı yazmakta kolay olmalı. Ama bilgisayar programcılığı biraz karmaşık bir konu. Hem bol bol birikim ve iyi bir altyapı hem programcılık mantığı, hem de karmaşık programlama dillerinden hiç olmazsa birini bilmeyi gerektiriyor.

scratch

Kendi programını kendin yap:

Tabi bu işe adım atmak hiçte düşündüğünüz kadar zor değil. Amerika’daki MIT Üniversitesinden Mitchel Resnick ve arkadaşları, programcılık mantığını anlatırken verilecek en iyi örneğin tuğlaları üst üste dizmek olmasından hareketle bir yazılım hazırlamışlar. Scratch adını verdikleri bu yazılım, bu işin meraklılarına programcılık mantığını öğretmeyi hedefliyor. Bu programı kullanarak, tıpkı Lego adlı oyuncakta olduğu gibi farklı işlere yarayan parçaları üst üste dizerek kendi bilgisayar programınızı oluşturabiliyorsunuz. Hangi parçaların birbiriyle uygun biçimde çalışabileceği, ekrandaki parçaların üzerindeki girinti ve çıkıntıların birbirine uygun olup olmadığıyla belirleniyor. Programı tamamladığınızda, yine kendi arabirimi üzerinden paylaşım sitesine gönderebiliyorsunuz.

Anneler Babalar:
Scratch, çocuk ve gençlerin kendi başlarına veya tüm dünyadan arkadaşlarıyla birlikle etkileşimli hikayeler, oyunlar ve çizgi filmler programlayabilecekleri bir programlama dili ve ağ-üzeri (online) topluluktur. Çocuklar Scratch ile projeler oluşturmaya başladıkça yaratıcı düşünmeyi, ekip çalışmasını ve sistematik olarak akıl yürütmeyi öğrenirler

 Scratch için öngörülen yaş aralığı nedir?

Scratch, 8 ila 16 yaş aralığındaki gençler düşünülerek tasarlanmış olmakla beraber, anne babalarının gözetiminde, daha küçük çocuklar da faydalanabilir.

Kendi programını kendin yapmak için ister Scratch in web sitesine giriş yapıp online olarak isterseniz bilgisayarınıza Scratch programını indirerek hemen kendi programlarınızı yapabilirsiniz.

Siteye giriş yaparak başlangıç projelerini açıp kolayca öğrenebilir kendi projelerinizi yapabilirsiniz. Benim kendi yaptığım birkaç oyun var. Profilime giriş yapıp bakabilir hatta oynayabilirsiniz.

Programın Windows, Mac OS ve Linux sürümleri mevcut. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

[box type=”download” ]https://scratch.mit.edu/scratch2download/[/box]

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir