Kategoriler
Seyir Defteri

Lazer Göz Ameliyatı Oldum

Aslında önceden haber vermek istedim ama bir türlü fırsat bulup yazamadım. İkinci kez muayene olmaya gittiğimde bana doktor lazer göz ameliyatı olmamda bir sakınca olmadığını söyledi. Hemen o an gerekli işlemler yapıldı ve ameliyat günü belirlendi.

01/12/2006 saat 12:30 da ameliyata girdim. Öncesinde hiç bir işlem yapılmadı. Doğruca alındım ameliyathaneye. Üzerime önlük, galoş, bone giydirildi. Sonra Ameliyat masasına yattım. Doktor her işlemi sırasıyla anlattı bana. Damla anestezi uygulandı. Gözlerim uyuştu. Sonrasında gözelerimin çevresi kapandı. Ardından kocaman ışıklı bir cisim gözüme doğru yaklaştı. Önce yeşil bir ışık vardı. Bu ışık daha sonra kırmızıya dönüştü. Önceleri bu ışık net gözükürken sonra sanki buzlu bir camdan bakıyormuşçasına parça parça olmaya başladı. Daha sonra doktor gözüme hafif bir baskı uygulayacağını söyledi.

Ne kadar kendimi rahat bırakırsam o kadar kolay gerçekleşirmiş bu işlem. Zaten bu ameliyatın en zor kısmı. Zor derken sonuçta hiç bir acı ve sızı hissetmiyordum ama yinede insan biraz endişeleniyor. Çünkü o sırada gözümün önünde olan herşeyi görüyordum. Doktor ne yapıyor ne ediyor hepsini. O baskı, gözüme taktığı cihazdan dolayı olmuştu. Boru gibi bir şeydi uç tarafını görebiliyordum. Ama sonra orayıda kapatınca artık hiç bir şey göremez oldum. Biraz gıdıklanma hissediyordum gözümde. Bir şeyler oluyordu ama anlamıyordum. Sadece çıkan sesi duyuyordum. Derken o taktığı cihazın uç kısmını açtı. Doktor daha sonra: Şimdi 7 saniye süren bir lazer uyguluyorum, dedi. Yine yeşil ışık çıktı. Sonra işlem tamam dedi doktor. Aynı işlem diğer göz içinde yapıldı.

Hemşire beni çağırdığında ben önce genel bir muayene yapılacak diye düşünüyordum. Bana gözlüğünüzü ve üzerinizdeki montu çıkarın dedi. Gözlüksüz bir şekilde beni çağıran hemşireyi bulmaya çalıştım. Sanki kaybolmuştu. Ameliyat masasına yatarken karşımdaki kapıyı dahi göremeyen ben, ameliyat sonrası her taraf o kadar net ve güzeldi şaşırmıştım.

Öyle bir ameliyat ki hemen ardından günlük işlerine devam edebiliyorsun. Hemde bu kez gözlük olmadan. 15 yıl aradan sonra gözlük takmadan çevremi net ve parlak görüyorum. Süper bir duygu. Tabi gözlük taktığım ilk zamanlar nasıl ki gözlüğe alışmak zaman aldıysa gözlüksüz halimede alışmam biraz zaman alacak gibi. Gözlük takanlar bilir. Gözlük hafif burunun üstünden kayıp aşağıya doğru düştüğünde onu kaldırmak için elle müdahale etmek gerekir. Bu kişiden kişiye değişir. Kimi işaret parmağıyla gözlüğün tam ortasından iter. Kimi gözlüğün çerçevesinden işaret ve baş parmağıyla kavrar ve düzeltir. Kimi gözlüğün hemen altından yukarı doğru bir hareketle yukarı kaldırır. İşte bu alışkanlıklar sanki gözümde gözlük varmışçasına devam ediyor. En son daha dün yatmadan önce gözlüğüm varmışçasına çıkarmak için elimi gözüme doğru şöyle bi yaklaştırmamla gözlüğün olmadığını anlamam uzun sürmedi ama yinede çok geçti. Sonuçta gözlük yoktu ve bundan sonra hiç olmayacaktı.

Yapılan ameliyatla ilgili olarak eğer görsel bir dokümana ihtiyaç duyarsanız aşağıdaki şemaya  bir bakın derim.

Lazer Göz Ameliyatı Oldum

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir