Microsoft korsan işletim sistemlerini kapatacak. 20 Şubat son gün.

Microsoft’un milat olarak açıkladığı 20 Şubat’ta yasal olmayan işletim sistemleri mimlenecek ve güncelleme yapılmayacak. Bu tarih, Microsoft’un intiharı mı?

Microsoft Windows işletim sistemlerinin en çok kullanılan işletim sistemi olması, yeni çıkardığı ve çıkaracağı işletim sistemleri için de en büyük avantajı. En basitinden; Windows haberlerinin sitemizde çok fazla olmasının nedeni, Microsoft‘un işletim sistemi pazarında Yüzde 90‘dan fazla paya sahip olmasından başka bir şey değil. Oysa Microsoft, bugüne kadar izlediği politikada ciddi bir değişiklik yapıyor. Orijinal olmayan işletim sistemleri, mimlenerek tıpkı kaçak cep telefonlarında olduğu gibi uyarı alacak.
Daha önce neden yoktu?
Microsoft, işletim sisteminin yasal olmayan bir şekilde kullanılmasını bugüne kadar engelleyemez miydi? Kolaylıkla engelleyebilirdi. Bunu başarıyla yapan yazılımlar var. Yazılım devi Microsoft bunu neden yapamasın ki?

Ben, bu seçimin altında gizli bir politika olduğunu düşünüyorum. O da; bilerek yasal olmayan bir şekilde kullanılmasına izin verilen bu işletim sisteminin en çok kullanılan işletim sistemi olması hedefinden başka bir şey değil.

20 Şubat’tan sonra korsan kullananlara mesaj
Microsoft
‘un hesapları tamamlanmış olacak ki, bilerek kırılmasına izin verdiği işletim sistemini internet üzerinden ciddi bir denetime tabi tutacak. Yasal olmayan işletim sistemlerinde uyarı mesajı görünecek ve güncellemeleri gerçekleştiremeyecek.

Microsoft, hakettiği yerde mi?
Microsoft
, bu durumda kullanıcıların yasal işletim sistemine geçeceğini düşünüyorsa hesaplarını yeniden yapmalı. Fiyatı uçarken, performansı yerlerde sürünen yeni işletim sistemleri çıkaracağına bu dengeyi en iyi şekilde tutturmalı.

En azından ülkemizde 499 Dolar‘ı işletim sistemine ödeyecek kaç kişi olacağını merak ediyoruz. Bugünden itibaren sitemizde bir anket başlatarak, Windows Vista‘yı satın alıp almadıklarını okuyucularımıza soracağız.

Bu da kırılır
Bu koruma engelinin aşılması da çok kolay. Birkaç saniyede gerçekleştirilen bu işlemi, burada açıklayacak değilim tabii ki. Ancak, yasal olmayan yolları araştırmak yerine, Microsoft‘un ayaklarının yere basmasını, fiyatı ve performansı ile gerçekten satın alınabilir yazılımlar üretmesinden yanayım.

Huzursuzluk yerine çözüm üretmeli
BSA
‘nın arkasındaki güç olarak TV reklamları ile verdiği korkuya bir de bu haberleri medyaya vererek huzursuzluk yaratmak yerine, bu işler için ayırdığı bütçeyi ve zamanı biraz önce gerçekleşmesini istediğimiz görevler için kullanmalı.

Kaynak:shiftdelete.net

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın