Seyrusefer.com 2008 raporu

analyticsİki yıldır günlük tutmaktayım ve bu iki yıl içinde günlüğüme yazdıklarımı beğenen de oldu beğenmeyen de, tebrik eden de eleştiren de. Şöyle bir geçmişe bakıp hangi yazı daha çok okunmuş, hangi yazı daha çok yorum almış diye bir rapor hazırlamak istedim. Google Analytics‘ten aldığım 2008 raporu şöyle:

Yaklaşık 500.000 ziyaretçinin ziyaret ettiği günlüğümde 1.850.000 sayfa görüntülenmiş. Gelen ziyaretçilerin  %81’i Internet Explorer ile %17’si Firefox ile günlüğüme giriş yapmış. Yine gelen ziyaretçilerin %99 gibi büyük bir çoğunluğu Windows işletim sistemi kullanıyor.

Siteme bu süre içerisinde ziyaret edenlerin %92’lik büyük bir kısmı Google ile ulaşmış.

Ziyaretçilerin en çok görüntülediği beş yazı ise şöyle:

  1. YouTube’a girmek isteyenler bu yazıyı okusun – 900.000
  2. Windows XP’yi Vista görünümlü yapmak – 200.000
  3. Vista görünümlü XP teması – 50.000
  4. ADSL kota takip programı Ey DSL – 50.000
  5. İsminizi japonca yazın – 45.000

2008 yılı içerik olarak çok fazla bir şey üretemediğim bir yıl oldu. Toplam sadece 71 yazabilmişim. 2007 yılının mart ayında bile 65 yazı yazmışım sadece. Bu sayı gerçekten çok az. Bu sene daha çok yazı yazmaya gayret göstereceğim. Vista görünümlü XP teması adlı yazım toplam 71 yorumla 2008 yılı içinde yazdığım yazılar arasında en çok yorumlanan yazım olmuş durumda.

Rapordan anlaşılacağı gibi Windows işletim sistemi ve Internet Explorer’ın büyük bir üstünlüğü var diğer rakiplerine kıyasla. En çok görüntülenen yazılara baktığımızda YouTube’un kapatılması sanki bir yandan iyi olmuş gibi siteme yaramış anlaşılan. (: Kapalı kaldığı sürece de yaramaya devam edecek. Yine sitemi ziyaret edenlerin büyük bir çoğu Google ile arama yaparak ulaşmış. Google dostu olmanın faydaları işte. Yaşasın SEO!

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın