Kategoriler
Sağlık

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Hayatın en güzel şeylerinden biridir çocuk sahibi olmak. Onun daha anne karnına ilk düştüğü anı öğrendiğiniz günden itibaren hayatınız artık normal olmaktan çıkmış demektir. Çok daha farklı bir gelecek sizi bekliyor çünkü. Anne karnında geçen 9 aylık süre içinde olsun, doğduktan sonraki yıllar olsun her anıyla yaşanılması gereken bir duygu.

Çocuk sahibi olmanın, bir çocuğu geleceğe hazırlamanın tek yolu biyolojik anne babalık değil elbet. Bir çocuğa duyulan sevgi bütün her şeyin ötesindedir. Ancak söz konusu biyolojik anne babalık olduğunda herkes bu konuda şanslı olmayabiliyor. Gerek fiziksel, gerek bazı genetik bozukluklar ve hastalıklar çocuk sahibi olmaya engel olabiliyor.

Bilimsel olarak bir çiftin bir yıl boyunca hiç bir korunma yöntemi kullanmadan düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olmama durumuna kısırlık deniyor. İstatistiklere göre her yüz çiftten yirmisinde kısırlık görülüyor. Üstelik bu oran yaş ilerledikçe daha da artmakta.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Çok uzun zamandır doğurganlık ve kısırlık konularında uygulanan bir çok bilimsel ve güvenilir tedavi yöntemi bulunuyor. Kadın veya erkekler için ayrı ayrı olan bu tedavi yöntemleri çiftlerin çocuk sahibi olma şansını arttırıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için en çok uygulanan tedavi yöntemleri arasında aşılama ve tüp bebek tedavisi olduğunu görüyoruz.

 

Aşılama tedavisi: Eğer kadının tüplerinden en az biri açık ve gebeliğin oluşmasına engel bir fiziksel sorun olmadığı, erkeğin de sperm analiz sonucu normal olduğu durumlarda çok sık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aşılamada, sperm kadının rahmine yerleştirilir ve yumurta uyarılır.

Tüp bebek tedavisi: Herhalde tüp bebek tedavisi için dünyada en çok tercih edilen tedavi yöntemi diyebiliriz. Özellikle 30 yaş ve üzeri kadınların korunma yöntemi kullanmadan bir yılı aşkın süredir cinsel ilişki sonrası hamile kalmadığı durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Çocuk sahibi olmak isteyen ciftlerin tüp bebek tedavisi hakkında daha detaylı bilgiye Acıbadem İnternet sitesinden ulaşabileceklerini buradan belirteyim.

İster tüp bebek, ister dogal yöntemler olsun, isterseniz evlat edinin. Önemli olan bir çocuğun geleceği. Bu nedenle çocuk sahibi olmadan önce çok iyi düşünmeli ve öyle karar vermek gerekir.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir