Kategoriler
Internet Dünyası

Video Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük buluşu hiç kuşkusuz internet. İnternet sayesinde yeni iş alanları, meslekler açıldığı gibi mevcut iş alanımızı da genişleterek dünyaya açılmamızı sağladı.

Çok değil geride bıraktığımız son on yılda ise internet ile gelişen mobil teknoloji insan insan yaşamına ve alışkanlıklarına yeni bir boyut getirdi. Artık internet her an elimizin altında. Bu sayede her bilgiye kolay ve zahmetsizce ulaşır durumdayız.

Özellikle sosyal medya bizlere her mecrada paylaşım yapma imkanı sundu. Paylaşım yapmak kadar yapılan paylaşımları takip etmek büyük bir çoğunluğun en büyük zevki durumunda. Yapılan bir araştırmaya göre sosyal medyayı en aktif kullananların 18-29 yaş arasında olduğunu gösteriyor. Bu yaş grubunda en çok tercih edilen sosyal medya alanı ise videolar.

Video-pazarlama-360x270

Videolar hem uzun sıkıcı yazılar okumak yerine daha kolay hem de görsel ve işitsel bir araç olduğundan çok daha fazla anlaşılır. Önümüzdeki yıllarda internet trafiğinin %90’ını video içerikler olacağı düşünülüyor. Bu da televizyon izleme oranın giderek düşeceği anlamında. Sadece Facebook’ta her gün 100 milyon saat video izlendiğini düşününce videonun önemi giderek artmakta.

Video pazarlama tüketicinin satın alma sürecini hızlandırıyor.

Video bu kadar popüler hale geldikçe video pazarlama da hızla büyümekte. Bu da markaları ve şirketleri video pazarlama yöntemine yöneltmekte. Çünkü biliniyor ki online pazarlamanın büyük bir çoğunluğu video içerikler ile sağlanıyor. Tüketicilerin %80’i video izledikten sonra ürün satın alma ihtiyacı duyuyor. Bunun yanı sıra video içeren web sitelerde kullanıcılar ortalama 2 dakika daha fazla vakit geçiriyor. Bu da satın alma sürecini hızlandırıyor.

Türkiye’de video pazarlama konusunda ilk kez bir firma tüm pazarlama sürecini başından sonuna kadar hayata geçiriyor. Ürün veya hizmetini açıklayan bir videoyu, internet üzerinden potansiyel müşterilere ulaştıran bir video pazarlama ajansı olan Vimark, bir markanın bel kemiği olan tanıtım, hedef kitleye ulaşılabilirlik, başarı oranı gibi etkenleri iyi bir strateji ile belirliyor ve video pazarlama sürecini bir dizi adımla sırasıyla başlatıyor.

Öncelikle markanın amacına yönelik, firmayı belirlenen hedefe ulaştırmak için bir ekip araştırma yaparak senaryo yazımı, video üretimi gibi stratejiler üzerinde çalışıyor.  Sonrasında bu strateji üzerine senaryo, metin yazarları ile grafik ve sanat tasarımcıları hazırlanan çalışmayı videonun çekim aşamasına hazır hale getiriliyor.

Çekim aşamasına hazır hale gelen tüm bu senaryo ve strateji; videonun çekimi, kurgusu, montajı, ses stüdyosunda hazırlanan ses efektleri ve dublaj ile son haline ulaşarak yayınlanma aşamasına geçilmiş oluyor.

Vimark, videonun yayınlanma sonrasında da verdiği hizmetler ile tüm bu video pazarlama sürecini devam ettiriyor.

Ajansın tanıtım videoları hazırlanması ve diğer video pazarlama konularında sunduğu hizmetler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Gelecekte İnternet ve mobil teknoloji geliştikçe buna paralel videonun önemi daha da artacak. Bu konuda şimdiden gerekli hazırlıkları yapmak gerektiğini düşünüyorum. Rekabetin çok olduğu bu dönemde öncelik her zaman yenilikçi ve teknolojiye uyum sağlayan firmalarda olacaktır. 

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir