Bir Çift Ayakkabı – Sunay Akın

Ay Hırsızı kitabıyla insanoğlunun Ay’a gidebilme tutkusunu o eşsiz yorumuyla anlatan Sunay Akın bu kez Bir Çift Ayakkabı ile çıkıyor karşımıza. Bir solukta okuduğum kitapta usta yazar yine insanlık tarihinde yer edinen bir çoğunun adını bile duymadığımız kişilerin hikayelerinin izini sürmüş durumda. Öyle ki her hikayede geçen kişi ve olaylar Sunay Akın araştırmacı yönünü bir kez daha ortaya koyuyor. Ayrıca anlattığı her hikaye hep bir sürprizle son buluyor ve biz okuyucuları şaşırtmayı biliyor.

Kitapta özellikle bazı hikayeler var ki bir yandan beni daha önce hiç bilmediğim bir konuda bilgilendirdiği gibi aynı zamanda hiç bir kişisel gelişim kitabında rastlamadığım tarzda dersler çıkarmamı sağladı. Nazım Hikmet, Van Gogh, Charlie Chaplin, Cemal Nadir Güler, Lev Yaşin kitapta ismi geçen ve her biri yaşadıklarıyla çok önemli dersler veren kişiler.

İçinde güzel sürprizlerin olduğu, bilinmeyen hikayelerin ortaya çıktığı bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Arka kapak yazısı:

Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı’yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına. Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay’ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh’un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı…Abdülaziz İstanbul’u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı’nın boyacı sandıklarındaki sureti…Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü’nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya’nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.

Sunay Akın
Bir Çift Ayakkabı
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
KDV dahil fiyatı: 12 TL

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın