Kategoriler
Etkinlikler Seyir Defteri

İstanbul Devlet Tiyatrosu – Michelangelo

27 Mart günü Dünya Tiyatro Gününün kutlanacağı bu ay içerisinde birbirinden güzel oyunlar sahneleniyor.  Son olarak ben de Michelangelo adlı oyunu izledim Üsküdar Tekel Sahnesinde. Oyun, Rönesans’ın önemli sanatçılarından biri olan Michelangelo Buanorotti‘nin, Roma’daki Sistine Şapeli’ni resimlerken yaşadığı son birkaç haftayı anlatıyor. Sahne planları ara ara değişerek kimi zaman kendimizi Michelangelo’nun atölyesinde, kimi zaman da Sistine Şapeli‘nin içinde buluyoruz kendimizi.

Oyun boyunca heykeltraş, ressam, mimar Michelangelo sanatın iktidarla yaşadığı çatışmaları, dehasının sonucu gelen kaçınılmaz yalnızlığı ve güvensizlikleriyle, yüzyıllar boyunca insanlık tarihinin en büyük hazinelerinden biri olarak anılacak olan büyük eserini tamamlamaya çalışıyor.  Oyun finalde bizi bir tiyatro salonundan, Şapel’in açılış gününe götürüyor. Duvarlardaki ve tavandaki freskler ile adeta büyülüyor.  Görülmesi gereken güzel bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Yazan: Irmak Bahçeci
Yöneten: Saydam Yeniay
Oyuncular: Atilla Şendil, Mahmut Gökgöz, Cemal Ünlü, Ozan Uçar, Kemal Topal
2 perde – 2 saat

Oyun takvimi için: İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir