Facebook Zaman Tünelinden Çıkmak

Blogumdaki son zamanlarda en çok okunan yazı, Facebook’un yeni görünümü olan Zaman Tüneli’ne (Timeline) geçiş konulu yazı oldu. Arama sonuçlarında ilk sıralara çıkması beni mutlu etti bu anlamda. Ama çeşitli arama raporlarına baktığımda görüyorum ki Facebook un bu yeni görünümünü merak edenler kadar bu görünümü aktif edip sonradan çıkmak isteyenler de sitemi ziyaret ediyor. Ben de en azından gelen ziyaretçileri eli boş dönmesin diye buradan Facebook un zaman tüleninden nasıl çıkılacağını anlatayım istiyorum.

Aslında yöntem uygulamanın kurulumundan çok daha basit. Yapmış olduğunuz uygulamayı silmeniz yeterli sadece.

Facebook Zaman Tünelinden Çıkmak:

Öncelikle bu adrese giriyoruz: https://developers.facebook.com/apps

Sonra sağda uygulamayı düzenle butonu göreceksiniz ona tıklayın.

Ardından solda ilgili bağlantılar başlığı altında uygulamayı sil butonuna tıklıyorsunuz.

Son olarak silme işlemini onaylıyorsunuz.

Uygulamayı silindikten sonra tekrar eski görünüme dönecektir. Hepsi bu kadar.

Not: Burada yazılanlar daha önce anlattığım şekilde yeni görünüme geçen kullanıcıların uygulaması gereken bir yöntemdir. Facebook Aralık ayı itibariyle her kullanıcısının profilini Zaman Tüneli şeklinde değiştirecektir. Otomatik olarak değişenlerin burada anlatılanları uygulaması şart değildir. İşe yaramayacaktır. Diğer yöntemle zaman tüneline geçiş yapanlar için ise şunu söyleyebilirim. Uygulamayı sildikten sonra eski görünüme geçseniz bile bir süre sonra zaman tüneline geçiş olacaktır. Bu tünele girdiniz mi çıkmak yok artık…

 Not 2: Son zamanlarda uygulamadan çıkmak konusunda gelen mesajlar üzerine ikinci notu yazıyorum. Facebook 1 Şubat 2012 itibariyle tüm kullanıcılarını, Zaman Tüneli’ne (timeline) geçişini zorunlu hale getiriyor. Dolayısıyla Facebook profiline giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan Zaman Tüneli uygulamasını kabul ettiyseniz tekrar eski görünüme geçme imkanınız yok demektir. Bu çok önemli bir konu çünkü eski görünüme geçme konusunda yanlış yönlendirilenler Facebook hesaplarının başkaları tarafından ele geçirilmesi gibi zararlar görebiliyor. Bu yüzden bu şekilde size bu konuda taahhüt eden uygulamaları yüklemeyin amaçları şifrenizi ele geçirmek olabilir. DİKKAT EDİN!!

 Düzeltme:

Zaman Tünelini Kaldırmak İçin Yeni Yöntem:

Facebook Zaman Tünelini kaldıramıyorsunuz belki ama kullandığınız tarayıcıya göre indireceğiniz eklentiler ile zaman tüneli (time line) görünümünden çıkıp eski görünüme geçmeniz mümkün olabilmekte. Aşağıda linklerini verdiğim eklentileri kullandığınız tarayıcıya göre seçip kurun. Facebook’u eski görünümde kullanmaya devam edebileceksiniz böylece.

Not: Uygulamaların güvenilir olup olmadığı konusunda bilgim yok. Kurulum sonrasında bilgisayarınızda oluşabilecek hiç bir problemden bu site ve yazarı sorumlu değildir.

Kurulum tüm tarayıcılar için aynıdır. Eklentiyi indirin ve yükleyin. Sonrasında eski görünümde Facebook’u rahat rahat kullanabileceksiniz.

Mozilla Firefox kullanıcıları için gereken eklenti: İndir

Google Chrome kullanıcıları için gereken eklenti: İndir

Internet Explorer kullanıcıları için gereken eklenti: İndir

Eklenti kaynak: Timelineremove

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın