Herkese Bilim Teknoloji – Yeni Haftalık Bilim Dergisi

Kendimi bildim bileli bilim ve teknoloji konulu kitap ve dergiler almaktayım. Çocukken harçlıklarımı biriktirerek aldığım bu dergi ve kitaplar benim bilimi sevmeme vesile olmuşlardır. Yaklaşık on beş yıldır almakta olduğum Tübitak tarafından yayınlanan Bilim ve Teknik dergisini sonraları bilim dışı bulmamdan dolayı almayı bırakmış o dönem çıkan Ntv Bilim dergisini takip etmeye başlamıştım. Ntv Bilim dergisinin yayın hayatına iki sene geçmeden son verilmesi sonrasında bu konudaki açığı dört yıldır aralıksız aldığım Popular Science ile tamamlamıştım.

Bilim içerikli yayınların az olması ülkedeki bilimin ne derece önemli bulunduğunun bir göstergesi bana kalırsa. Bilim yuvası dediğimiz üniversiteler veya çeşitli teknoloji şirketleri dünyadaki emsalleriyle boy ölçüşemeyecek kadar yetersiz kalıyor maalesef. Hal böyle olunca bu tür yayınların da az olması hiç şaşırtıcı değil.

Ancak geçtiğimiz hafta Popular Science’ın nisan sayısını almak için gazete bayisine gittiğimde gözüme yeni bir dergi ilişti. İlk sayısı olduğunu gördüğüm dergiyi hemen alıp sayfalarını karıştırmaya başladım. Gazete kağıdı baskılı adı Herkese Bilim Teknoloji olan dergi haftalık yayın yapan bir bilim dergisiydi. Hemen alıp merakla ve heyecanla okumaya başladım tüm yazılarını.

Dergide; teknoloji haberlerinden astrofiziğe, sağlıktan çeşitli araştırmalara kadar çok farklı ve ilgi çekici konular yer alıyor.

Herkese Bilim Teknoloji - Yeni Haftalık Bilim Dergisi

Herkese bilim teknoloji, yakın zamanda yayın hayatına başlayan Türkiye’nin günlük bilim, kültür ve eleştirel düşünce platformu olan herkese bilim teknoloji sitesine ait bir dergi. Sitenin konularında uzman birbirinden kaliteli yazarları (kendi tabirleriyle bilim yurtseveri) Türkiye’nin bilim kültürü konusundaki açığını kapatma gayreti içerisine girmişler ve bu gayretlerini şimdilerde web sitenin yanı haftalık dergi hazırlayarak devam etmekteler.

Kendilerini bu konuda gösterdikleri çabadan dolayı tebrik ediyor. Bilime katkılarının uzun yıllar sürmesi dileklerimi iletiyorum.

Derginin ilk sayısına ait kapak konusu: Sıradan insandan ölüm makinesine.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top