İğne Oyaları İle Yapılan El İşi El Sanatları

İğne Oyaları İle Yapılan El İşi El Sanatları

İğne oyaları; iğne ve ince iplik vasıtası ile yapılan çok boyutlu olarak çiçek ve çeşitli geometrik şekillerden meydana getirilen dantellere verilen isim olarak karşımıza çıkar. Daha çok hanımların ilgi alanları içinde yer alıyor. Yıllar yılı güncelliğini hiç kaybetmedi. Anadolu’nun bir çok yöresinde gelinlik kızlarımızın çeyizlerinden iğne oyasından yapılan ürünler olmazsa olmazlardan. Hatta günümüzde internet, dergi ve televizyon programlarının artışı sayesinde popülerliği artarak devam ediyor.

Toplumlar yaşattığımız kültürel değerler sayesinde ayakta dururlar. Kültürel değerler, bizi biz yapan, diğer milletlerden bizi ayıran birbirimize tıpkı iğne ve iplik gibi bağlayan önemli unsurlardır. Değerlerimizi yaşatmak, kültürel mirasımızı gelecek kuşaklara aktarmak her toplumun önem verdiği gibi bizlerin de önemle üzerinde durması gerekmektedir, zira bu konu dünya milletleri içinde kalıcı izler bırakmak ve yok olup gitmemek için ciddi önem arz ediyor.

İğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

Çoğumuzun aslında bildiği üzere gündelik hayatımızda da halen kullanmaya devam ettiğimiz yatak, çarşaf, havlu, eşarp ve mendil kenarlarında kullanılıyor. Genelde tek başlarına yapılmazlar ama tercihende sadece iğne oyasından örtüler yapılabiliyor. Sınırsız renk iğne ve desen seçenekleri var. Bilinen desenleri uygulamanın yanında hayal gücünüze bağlı olarak değişik şekillerde desenlerde uygulayabilirsiniz. Yeter ki bunu yapmak isteyerek bir adım atın.

Nasıl Öğrenebilirim;

Eskiden bu iğne oyaları ile ilgili mirasımızı gelecek kuşaklara aktarma sınırlı olarak anneden kıza, komşudan komşuya, akrabadan akrabaya yapılarak yaşatılıyordu. Yazımın başında belirttiğim gibi iletişim ve görsel araçların artması ile birlikte toplumun her kesimine yayılma imkanı bulmuş durumda artık.

Bu önemli ve yaşatılması gereken el sanatını kendinizi geliştirmek farklı bir alanda hobi edinmek istiyorsanız eğer, öğrenmek kolay artık, Halk Eğitim Merkezleri ve Belediyelerin iğne oyaları ile ilgili kursları var. Farklı alanlardaki el sanatları ve özellikle iğne oyaları alanındaki düzenlenen kurslara istekli olmanız ve kayıt yaptırmanız yeterli. Gerisi size kalmış. Başlardaki acemiliğinizi çeşitli tecrübelerle atlatıp, çok güzel ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

Değerlendirme Alanları;

İğne oyaları işine girerek her şeyden önce vaktinizi verimli bir şekilde güzel bir hobi öğrenerek değerlendiriyorsunuz. Öğrenilen iğne oyaları çalışmalarını kültürel değerlerimizin önemli bir parçası olarak çocuklarımıza da öğretip yok olup gitmesinin önüne geçmiş oluruz. Meydana getirilen el emeği göz nuru ürünler aynı zamanda ekonomik bir değer de taşımakta. İsterseniz bunları satarak aile bütçesine  katkı da sağlayabilirsiniz. Değerlerimizi yaygınlaştırmak adına dost ve akrabalarımıza hediye olarak verebiliriz. Hediyelik eşya alanında turizm sektöründe de değerlendirebiliriz. Yok ben bunlarla uğraşmak istemiyorum diyebilirsiniz o zaman hazır yapılmış ürünleri hem kendinize hem sevdiklerinize hediye vermek suretiyle satın alabilirsiniz. Bu işten ekmek parası kazananlara da destek sağlamış olursunuz.

Aslına bakarsanız önemli bir ekonomik sektörden bahsediyoruz. İğne ve iplik üreten fabrikalar… ürünleri perakendecilere ulaştıran toptancı firmalar… perakendecilerden malzemeleri alarak farklı güzel eserler meydana getiren hanımlar… bizlerde bu sektörün herhangi bir kısmında yerimizi alarak, ekonomimize katkı sağlayıp değerlerimizin yok olmasının önüne geçmiş oluruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir