Kategoriler
Internet Dünyası

Siyasi parti reklamları ve Google

Seçimler yaklaşırken siyasi partiler propagandalarını artık her kanaldan yapmaya başladılar. Yollarda gördüğümüz afişler, reklam panoları, bayraklar vs. derken şimdi de Internette karşımıza çıkmaya başladılar. Malum ciddi bir Internet kullanıcısı var ve reklamlarda Internetin önemli bir parçası. Özellikle hedeflenmiş reklamlar istedikleri geri dönüşümü çok daha kolay alıyorlar. Sitemde Google AdSense reklamları yayınlıyorum. Biri hemen bu yazının ortalarında bir yerinde. Diğerleri sağda, solda ve üstte.

Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim. Google AdSense, sitenin içeriğine göre hedeflenmiş reklamları yayınlar. Sitede geçen bir kelime bile o reklamın yayınlanmasında yeterlidir. Varsayalım yazdığım bir yazıda “banka” kelimesi geçiyor. Hedeflenmiş reklam olarak bir banka reklamı çıkması muhtemeldir.

Şimdineden anlatıyorum bunu diye soracak olursanız hemen cevap vereyim. Dün bir arkadaşım aradı ve “Tayfun, sitende Demokrat Parti reklamı var, hayırdır ne iş” şeklinde bir soru sordu. Avrupa Yakası’ ndaki Burhan gibi en çok para verenin reklamını yayınlıyorum şeklinde bir durum değil bu. Bu tamamen Google AdSense hedeflenmiş reklam yayınıdır. Akşam gelip baktığımda aynı reklamı bende gördüm. Ayrıca sadece kendi sitemde değil başka sitelerde de gördüm. Hatta bununla ilgili yazılara bile rastladım. Malum seçim zamanı ve bu reklamlar daha çok çıkmaya devam edecektir. Şimdiden söyleyeyim çıkan reklamlarla benim hiç bir alakam yoktur. Bu bir siyasi parti reklamı da olabilir çok daha farklı bir reklamda. Bu yüzden böyle bir yazı yazma gereği duydum.

Özelliklebu yazıdan sonra daha çok siyasi parti reklamı çıkmaya devam edecektir. Çünkü içinde; seçim, parti, siyaset gibi kelimeler geçiyor.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir