Kategoriler
Teknoloji

Sen nereye o oraya

Sen nereye o oraya!GPS, yani küresel konum belirleme cihazları, cep telefonundan kol saatine kadar hemen her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Bu cihazlar, dünya çevresinde dolaşmakta olan uydulardan gelen sinyalleri yakalayıp değerlendirerek dünya üzerindeki konumunuzu birkaç metrelik yanılmayla tespit edebiliyorlar. Şimdiye kadar bu teknolojiden yararlanılarak, taşıtlar ve gezginler için kaybolmayı önleyen sayısız cihaz piyasaya sürüldü.

Trackstick II adlı ürün yaptığı işse diğerlerinden biraz farklı. Tasarım olarak USB belleklere benzeyen bu alet, sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir GPS alıcısı. Trackstick II, yanınızda taşıdığınız sürece bulunduğunuz yerin koordinatlarını belli zaman aralıklarıyla sessizce not alıyor. Daha sonra bu koordinatları ücretsiz Google Earth harita uygulaması üzerinde arka arkaya sıralayarak, nereleri gezdiğinizi size tek tek gösteriyor. Böylece yaklaşık 1 aylık bir zaman dilimi içinde hangi tarihte nereye gittiğinizi, yolda nerelere uğradığınızı, hatta parkta dinlenmek için kaç dakika oturduğunuzu bile görebiliyorsunuz.

Ayrıntılıbilgi için: http://trackstick.com/

Kaynak:Bilim ve Teknik Dergisi – Temmuz/2007

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir