Kategoriler
Internet Dünyası Teknoloji

Türkiye’nin İlk Yapay Zekaya Sahip Rehberi: Rehber Bot

Çok değil günümüzden 15-20 yıl kadar önce iletişim araçları denince akla sabit telefonlar, mektuplar, fakslar gelirdi. Ceplerimizde küçük boyutlarda telefon rehberleri taşırdık. Aile bireylerinin veya arkadaşlarımızın ev/iş telefonları yazardı bu rehberlerde. Çoğu nunarayı da ezberimizde tutardık.

Ancak konu bir firmaya ait telefon veya adres aramaya gelince bu kez daha büyük boyutlarda hemen her ev veya iş yerinde olan rehbere bakardık. Sarı rehber veya altın rehber de denen bu rehberler aradığımız bir çok firmaya ait iletişim bilgilerini bulmak mümkündü.

O günleri geride bırakıp günümüze geldiğimizde o döneme ait iletişim araçları yerini artık akıllı cep telefonları, tabletlere bırakmış durumda. Sürekli internete bağlı ve her an elimizin altında olan bu araçlarla aradığımıza ulaşmak çok daha hızlı ve kolay hale geldi.

Günümüzde eskiden olduğu gibi artık ceplerimizde, ev veya iş yerlerimizde telefon rehberleri bulundurmuyoruz. O eski sarı sayfalar artık yerini daha gelişmiş bir şekliyle karşımıza çıkıyor ve üstelik her yerden ulaşmak mümkün. Bunun günümüzdeki en iyi örneği Yellow Pages diyebilirim. Çünkü bildiğimiz rehber özelliğini geliştirmiş yapay zeka ile akıllı hale getirmiş.

rehberbot

Türkiye’nin ilk firma rehberi olan Yellow Pages, 850 binden fazla kayıtlı firmayı geliştirdiği yapay zeka destekli akıllı rehber özelliği ile bu konuda önemli bir yeniliğe imza atmış durumda. Online firma rehberi Yellow Pages’in akıllı rehberi Rehber Bot sorduğunuz sorulara cevap veren ve size istediğiniz her konuda bilgi sunan bir rehber. Üstelik bunu Facebook Messenger ile hemen herkesin kullandığı bir ortamda sunuyor. Yellow Pages’in chatbot hizmeti ile Facebook Messenger’da yapmak istediğimiz işleme göre bizleri yönlendiriyor. Örneğin amacımız firma
aramak ise restaorant, giyim, sağlık, seyahat gibi konularda iş yapan firmaların adres ve
telefon numaralarını bulmamızı sağlıyor. Eğer amacımız kendi firmamızı eklemek ise aynı şekilde adım adım bize yol göstererek firma ekleme işlemini gerçekleştiriyor.

Chatbot nedir diye merak edenler için öncelikle bot nedir onu belirtmem gerekiyor. Bot: Kısaca İnternette verilen görevleri yerine getiren programlardır. Chatbot ise bunu chat yani mesajlaşma uygulamaları ile karşısındaki kişiyle konuşan programlardır. Rehber Bot: kullanıcılarına eğlenceli, kolay ve hızlı bir şekilde adım adım firma ekleme ve firma bulna konularında destek sunan bir chatbottur.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir