Çanakkale Şehitlikleri gezisi

Tam bir sene oldu Çanakkale Şehitlikleri turuna katılmamdan bu yana. Geçen sene tam bugün hafif yağmurlu ve soğuk bir havada günübirlik olarak Çanakkale Şehitlikleri turuna katılmıştım. Bir gün önceden gece yola çıktık. Sabaha karşı Çanakkale’deydik.

Gün boyu Tarihi Gelibolu Yarımadasındaki önemli yerleri gezdik, ziyaret ettik. Ne kadar zor şartlarda hiç kimse ; din, dil, ırk, mezhep demeden tek yürek tek bilek olarak bu ülkenin kurtulmasında canını feda ettiğini çok daha iyi anlamış oldum. Öte yandan adını bile duymadıkları bir ülkeye başkaları uğruna savaşmak  için dünyanın öbür tarafından kalkıp gelen ANZAK‘ların neler yaşadığını anlamaya çalıştım.

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Son derece önemli bir zaferin izlerini hala taşıyan o topraklarda yürümek, soğuğu hissetmek çok farklı duygulara neden olmuştu bende. Herkesin o güzel ve tarih kokan yarımadayı görmesi ve oradaki havayı soluması gerektiği düşüncesindeyim. (Bu gezi sırasındaki ve sonrasındaki anılarımı sıcağı sıcağına hemen yazmak istemiştim. Ama bir türlü fırsatını bulup yazamamıştım. Bu kez acelede olsa bu duygularımı paylaşmak istedim.)

Gezi sırasında çektiğim fotoğrafların bazıları:

Bu arada en azından web üzerinden o yerleri görmek, tanımak isteyerler için çok başarılı bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nın en önemli anıt, mezar gibi yerlerini sanki oradaymışsınız gibi 360 derecelik fotoğraflarıyla görmeniz mümkün. Tarihi Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale Şehitlikleri sanal turunu ziyaret etmek için buraya tıklayın…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir