Kategoriler
Bilgisayar

Firmalarda Yazıcı Güvenliği Nasıl Olmalı?

On yılı aşkın bir süredir buradan sizlere yüzlerce yazı yazarak naçizane bildiklerimi paylaştım. Özellikle bilgisayar ve internet konularında faydalı olduğunu düşündüğüm konulara öncelik verdim. Bu konuların başında bilgisayar ve web güvenliği ilk sıradaydı. Güvenli bir şifre nasıl oluşturulur, internet dolandırıcılığı veya sahte e-posta saldırıları gibi bilinmesi gereken basit ama etkili yöntemleri sizlerle paylaştım.

1

Bu saldırıların günümüzde artık tek bir amacı var o da veri hırsızlığı. Çünkü ele geçirilen her bilgi çok değerli olabiliyor. Özellikle bu bir firmanın verileri ise bu çok daha değerli bir hâle gelebiliyor. Daha önceki yazılarımda çoğunlukla kişisel bilgilerinizin güvenliğinden bahsetmiştim ancak bu kez sizlere kurumsal yerlerdeki güvenlik yöntemlerini basit bir şekilde anlatmak istiyorum.

Yapılan araştırmalara göre firmaların büyük bir çoğunluğu kendi ağlarındaki güvenliğe fazlasıyla önem veriyor. Firmaların başlıca önlemleri arasında güvenlik duvarı veya anlık saldırı takip sistemleri gibi önlemler gelmekte.

Yazıcı Güvenliği Konusunda Firmalar Gerekli Önlemleri Almıyor

Ancak ağdaki tüm girişlerin güvenliğini sağlamak her zaman mümkün olmayabilir. Ağdaki gözden kaçan en ufak bir açık hacker saldırıları için yeter de artar bile. Özellikle bu saldırılar hiç beklenmedik bir yerden gelebilir. Örneğin ağdaki bağlı yazıcılar buna örnek verilebilir. Yazıcı güvenliği konusunda firmaların neredeyse yarısı hiç bir önlem almıyor. Bu da çok ciddi güvenlik açığına neden olabiliyor.

Ağdaki güvenli olmayan bir yazıcının bir hacker tarafından firmanın tüm ağına erişmesi son derece kolay olacaktır. Sonrasında artık her şey bir hacker ın insafına kalmış durumda. E-posta yazışmalarını görebilir, önemli verileri ele geçirebilir, firmaya maddi zarar verebilir. Özellikle firmanın; banka hesapları, finansal verileri, müşteri bilgilerinin bir hacker ele geçirmesi durumunda firmaya şantaj yapabilir ya da bu bilgileri rakip firmaya satabilir. Böyle bir durumun maddi zararın yanı sıra o firmanın kurumsal imajına zarar verebilir.

Bu konuda alınabilecek çok basit ama etkili bir kaç önlem işe yarayacaktır. Alınabilecek bu önlemler arasında en başta güvenlik açığını ortadan kaldıracak güvenli yazıcılar kullanmak olacaktır. Bunun yanı sıra ağ üzerinden gönderilen verilerin şifrelenmesi yine işe yarayacaktır. Hatta yazıcıların konumu bile oldukça önemli. Çünkü herkesin erişebildiği bir yazıcı güvenlik için tehdit oluşturabilir. Belki çok önemsiz gibi görünen bir konu da olsa yazıcı güvenliği dikkat edilmesi gereken önemli bir konu diyebilirim. Çünkü hiç bir şey güvende değildir.

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir