Kategoriler
Edebiyat

İçinde Kitap Olmayan Kütüphane

BiblioTech

Teksas’ın Bexar bölgesinde sonbahar aylarında tamamen kitapsız kütüphane açılıyor olacak. Raflar boyunca bilgisayarların olacağı ve adeta bir Apple mağazası gibi görünecek olan kütüphanenin ismi , kelime İspanyolcada kütüphane anlamına gelen biblioteca’dan geliyor.

Ziyaretçilerin aradığı kitabı bulma görevi elektronik okuyucularda olacak. Ziyaretçiler 100 tane olan elektronik okuyucudan birini alıp eve götürebilecek ve bu elektronik kitap okuma cihazları içinde yalnızca 2 hafta için ulaşılabilir içerikle yüklü elektronik kitaba sahip olacak.

Teksas’ın Bexar bölgesindeki tüm kütüphanelerin bu sisteme geçmesi bekleniyor. Projenin fikir babası Judge Nelson Wolff bunun geleneksel şehir kütüphanelerinin sonu değil aksine iyi bir gelişme olduğunu söylüyor. Aslına bakılırsa alıştığımız kütüphane sisteminden teknik olarak bir farkı yok, sizin kaydınızı tutup isminizi adresinizi alıyorlar ve almış olduğunuz elektronik kitap 2 hafta içinde tıpkı 2 hafta sonra geri getirmek zorunda olacağınız bir kitapta yaşayacağınız gibi sistem tarafından erişilmez kılınıyor. Proje ekonomik çözüm yaratıyor olsa da duygusal olarak bakınca durumun üzücü olduğu da bir gerçek.

Alıntı

Yazar Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir