Mars ay gibi görünecek maili asparagas!

Mars ay gibi görünecek maili asparagas!

Elektronik posta adreslerine 23 Ağustos’dan itibaren gelmeye başlayan maillerde, 27 Ağustos gecesi Mars gezegeninin dünyaya 34.6 milyon kilometre yaklaşacağı ve dolunay büyüklüğünde gözükeceği bildiriliyor. Bu olayın bir daha 2287 yılında tekrarlanacağı belirtilerek bugün hayatta olanların bir daha böyle bir olay göremeyecekleri uyarısı yapılıyor ve yazıyı okuyanların dostlarına da haber vermeleri isteniyor.

Buiddia karşısında heyecanlanan ve ‘Acaba dünyanın sonu mu geldi?’ diye paniğe kapılan çok sayıda kişi gözlemevlerini aramaya başladı. Bunun üzerine TÜBİTAK‘ın Antalya’daki Bakırlıtepe Ulusal Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, haberin asılsız olduğu bildirildi.

<aid=more-319>Mailde dolaşan iddiaların tamamen hayal ürünü olduğunu belirten Ulusal Gözlemevi’nde görevli uzman araştırmacı Dr. Tuncay Özışık, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Ağustos’tan itibaren gökyüzünün en parlak cismi Mars değil. Venüs ve Jüpiter daha parlak görünecektir. O gece Mars -1 kadir, Jüpiter-1.7 kadir ve Venüs -3.8 kadir parlaklıkta olacak.

“Dolunaykadar büyük görünmesi olanaksız!”

Çıplak gözle dolunay kadar büyük görünmesi olanaksızdır. Bir gökcisminin çapı değişmiyorsa, daha büyük görünmesi için yere daha yakın olması gerekir. Mars’ın yere uzaklığı 27 Ağustos’ta 103 milyon kilometre olacaktır. Halbuki, yere en yakın konumuna 30 Ekim 2005 günü gelecek olan Mars gezegeninin çapı, Ay’ın görünür çapının 0.001′i kadar olacaktır.. Bu nedenle elektronik ortamda dolaşan bu mail, asparagastan ibarettir.’ Haberi yalanlayan açıklama TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin internet sitesinde de yayınlandı.

Kaynak:Milliyet

İşte Internette dolaşan asparagas haber:

Ömrünüzdeyalnızca 1 kez görme şansına sahipsiniz! 27 Ağustos’taki bu muhteşem olayı takvimlerinize not alın. Dünya 27 Ağustos 2007 yi bekliyor. Mars gezegeni Ağustostan itibaren geceleri gökyüzünün en parlak cismi olacak. Mars çıplak gözle dolunay kadar büyük görünecek. Mars Dünyaya 34,65 milyon mil yaklaştığında en büyük göründüğü gün olacak. 27 Ağustos gecesi 00:30′da gökyüzünü izleyin. Dünyanın iki ay’ı varmış gibi görünecek. Mars’ın Dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287. Arkadaşlarınızla bunu paylaşın. Çünkü; bugün hayatta olan kimse bu olayı tekrar göremeyecek.

Tayfun Kurt

Son on beş yıldır; bildiklerimi, gördüklerimi, yaşadıklarımı siteyi ziyaret eden okuyucular ile paylaşmaktayım. Blogta; bilim ve teknoloji, bilgisayar kullanımı, İnternet, genel kültür, sanat gibi çeşitli konularda beğendiğim haberler, makaleler ve kişisel yazılarım yer almaktadır.

Bir yanıt yazın